آرشیو خبر

گفتار آبان ماه

گفتار آبان: رضا بانگیز

 
روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ۹۷، ساعت شش، یکی از گفتارهای کارنما به نشستی با رضا بانگیز اختصاص خواهد یافت. در این گفتار، بانگیز با مروری بر چند مجموعه‌ی خود، مسیر شکل‌گیری کار هنری‌اش را با ببیننده در میان خواهد گذاشت.
 
نقاشی‌های بیش‌تر تک‌رنگ رضا بانگیز، طنز و گرُتسک را با روایت‌های مبهمی که ریشه‌ در سنت‌ها و آیین‌های محلی دارند ترکیب می‌کند و در فاصله‌ی مشخصی از زیباشناسی هنرمندهای هم‌نسلش می‌ایستد. بانگیز در روایت‌ها و قصه‌های محلی، نمایش‌های روحوضی و سیاه‌بازی و روایت‌های مرشد از نقاشی‌های قهوه‌خانه چیزی را جست‌وجو می‌کند که در نسل هنرمندهای مدرن ما بیان تازه‌ای نیافت. لحن تصویرسازانه‌ی کارهای او با محتوای گاه هولناک‌شان تضادهای خوش‌پرداختی را می سازد که با قلم‌زنی ویژه‌ی او به پرده‌هایی پر جزییات و چند صدایی بدل می‌شوند. 
رضا بانگیز در سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد و در هنرستان هنرهای زیبای پسران مدتی شاگرد مارکو گریگوریان بود و پس از آن به دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت و پس از تحصیل، سال‌ها به آموزشِ هنر در دانشگاه‌های مختلف تهران مشغول بوده است. 
 
مجموعه‌ گفتارها‌ی آزاد کارنما در آخرین سه‌شنبه‌ی هر ماه با هم‌کاری موسسه‌ی چارسو برگزار می‌شود که آدرس آن را در زیر می‌بینید. هم‌زمان، این گفتارها به‌صورت زنده از صفحه‌ی فیس‌بوک کارنما نیز پخش می‌شوند.   
نشانی: پل سیدخندان، خیابان شقاقی، شماره‌ی ۲۴
تلفن کارنما: ۰۹۰۵۸۷۲۹۹۵۹
 

فهرست اخبار